Angielskie, dębowe, a może skrzynkowe – jakie schody drewniane wybrać?

9 sierpnia 2021

Drewno jest ponadczasowym materiałem wykończenia wnętrz, który znajdziemy niemalże w każdym domu. Największą popularnością cieszą się schody wykończone drewnem. Wybór konstrukcji schodów to jedna z pierwszych decyzji, które należy podjąć na etapie tworzenia projektu budowlanego.

Współcześnie schody pełnią nie tylko funkcję połączenia poszczególnych poziomów domu, ale również pełnią rolę aranżacji. Istotnym elementem jest także komfort korzystania z danej przestrzeni, a także praktyczność. Schody powinny być wygodne, a przede wszystkim bezpieczne. Ze względu na występowanie na rynku kilkunastu rodzajów schodów- ich wybór nie należy do najprostszych.

Schody angielskie – elegancka i prosta forma

Schody w stylu angielskim charakteryzują się elegancką, a jednocześnie prostą formą. Montowane są na podbudowanie betonowej. Ich przewodnim kolorem jest niezwykle stylowa, nowoczesna. świeża i elegancka biel. Schody wykonane są na konstrukcji z drewna dębowego, a podstopnie występują w kolorystyce białej. Zgodnie z zasadami stylu angielskiego balustrady wykonane są z drewna malowanego na biało. Wybór schodów angielskich pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeni, a jednocześnie rozświetlenie pomieszczenia.

Schody dębowe – uniwersalne rozwiązanie 

Wykończenie wnętrza schodami dębowymi łączy w sobie wygodę użytkowania i korzystny wybór zagospodarowania przestrzeni. Drewniane schody doskonale prezentują się w tradycyjnych wnętrzach, jak i stylu nowoczesnym przez co są niezwykle uniwersalne. Wybór schodów dębowych gwarantuje niezawodność oraz możliwość wieloletniego użytkowania. 

Schody dębowe charakteryzują się ciekawym i niebanalnym wyglądem poprzez zazwyczaj nierównomiernie rozmieszczone słoje drewna. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji schodów drewnianych, a także o ich regularnym zabezpieczaniu przed wodą i wilgocią. Schody mogą być wykonane z drewna dębowego w całości, jak również jako przykrycie schodów betonowych. 

Modernistyczne, nowoczesne rozwiązanie aranżacji schodów

Jeśli cenisz sobie modernistyczne, nowoczesne wnętrza schody skrzynkowe będą doskonałym rozwiązaniem. Poprzez odpowiednią konstrukcję dają wrażenie stworzenia z jednego, spójnego materiału. Tego rodzaju schody wykonane są z drewną dębowego, przez co cechują się bardzo dużą wytrzymałością.Wewnątrz znajduje się dodatkowe wzmocnienie w postaci niewidocznej metalowej konstrukcji znajdującej się wewnątrz schodów. Idealnym dopełnieniem schodów są balustrady ze szkła hartowanego, stali bądź innych komponentów. Jednak nie ma konieczności jej motywowania, ponieważ schody mocowane są do ściany. 

Konstrukcja drewniana czy betonowa? 

Obie konstrukcje posiadają swoich zwolenników i przeciwników. Wiele osób decyduje się na schody posiadające konstrukcję drewnianą, co spowodowane jest jej lekkością i możliwością dostosowania dowolnego kształtowania. Schody posiadające konstrukcje betonowe dają jednak dodatkowe korzyści poza kwestiami estetycznymi pozwalają na korzystanie, bez ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych. Zalecane jest wykonywanie konstrukcji betonowych, które umożliwi wykończenie ich różnego rodzaju materiałami. 

Na jaki rodzaj schodów należy się zdecydować?

Ze względu na ogromną liczbę możliwości wybór odpowiedniego rodzaju schodów nie należy do najprostszych zadań. Decydując się na konkretne schody należy zwrócić szczególną uwagę na  przestrzeń. użytkowników, a także aranżację wnętrza. Jeśli po schodach będą poruszać się dzieci należy wybrać schody, które ułatwią im użytkowanie oraz zapewnią bezpieczeństwo. 

Kształt oraz materiał z którego są wykonane powinien być dopasowane do wnętrza domu. W przypadku gdy mieszkanie wykonane jest w stylu angielskim decydujemy się na schody angielskie, a gdy w stylu industrialnym wybieramy na przykład schody skrzynkowe. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na metraż jakim dysponujemy, ponieważ przy mniejszych pomieszczeniach konstrukcja schodów zazwyczaj może się nie zmieścić. 

Decyzji odnośnie odpowiedniego typu schodów do domu należy dokładnie przemyśleć, ponieważ dobrze dobrany typ konstrukcji, a także materiał gwarantuje schodom trwałość oraz wytrzymałość przez długie lata.