Deski i dyle podłogowe

14 lutego 2020

Dyle podłogowe to duże elementy przeznaczone do układania jako posadzki w pomieszczeniach mieszkalnych i komercyjnych.

Deski podłogowe posiadają z reguły pióro i wpust, które służą do mocowania elementów między sobą. Do mocowania desek do podłoża z reguły używa się kleju do parkietu, choć spotykane jest też popularne np. w USA mocowanie na gwoździe.

Nie ma norm określających, od jakiej szerokości albo długości parkiet przestaje być parkietem a nazywa się go deską podłogową. W sąsiednich Niemczech jako parkiet traktuje się elementy o wymiarach do 70×450 mm. Większe elementy na podłodze to już deska podłogowa – Fußbodendiele albo Diele – od tego właśnie wzięło się polskie określenie „dyle podłogowe”.

Dyle podłogowe dzielimy na deski lite oraz deski warstwowe – złożone z dwóch albo trzech warstw, z których wierzchnia wykonana jest ze szlachetnego materiału, pozostała część zaś ze sklejki albo materiałów drewnopochodnych.

Deski podłogowe występują w handlu w stałych, jednolitych długościach (np. wszystkie deski o długości 1200 mm) albo w tak zwanym miksie długości (np. deski o długościach 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000, 110 0i 1200 mm) albo w długościach całkowicie nieregularnych.

Zwykle im dłuższe deski podłogowe, tym wyższa jest ich cena. Warto zastanowić się nad długościami desek przy ich wyborze. Po ułożeniu na podłodze w małym pomieszczeniu deski o mniejszej długości prezentują się nie mniej okazale, co duże, a ich cena jest znacznie niższa.

Układaliśmy ostatnio w Jurowcach koło Białegostoku warstwową dębową deskę podłogową naszej produkcji. Panele mają wymiary 14x210x2000-2480 mm, są fazowane czterostronnie. Deski mają warstwę użytkową o grubości 4 mm w klasie rustik, która po wyszczotkowaniu i zabarwieniu pigmentem amber oak daje wspaniałe efekty wizualne. Deski zostały zaolejowane w naszym zakładzie i zamontowane na klej WAKOL PU 225.