Jak oświetlić schody?

29 listopada 2021

Schody drewniane to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w domu, ponieważ często nie są dobrze oświetlone i mogą stanowić zagrożenie, gdy spieszymy się rano do pracy i po nich zbiegamy, czy też zapomnieliśmy czegoś przed ważnym wyjściem i musimy natychmiast wbiec po to na górę. Co zrobić, aby tak ważny element w domu był bardziej funkcjonalny w takich wypadkach? 

Oświetlenie schodów – czy warto?

Ludzie chcą, aby ich domy były nie tylko piękne i atrakcyjne, ale także funkcjonalne. Jeśli posiadasz w swoim domu co najmniej dwa piętra, odpowiednie oświetlenie pomoże Ci efektywniej wykorzystać tę przestrzeń. Opcji oświetlenia schodowego jest jednak tak wiele, że często trudno jest wybrać tę najlepszą. W tym artykule omówimy niektóre zalety różnych rodzajów lamp schodowych i które z nich najlepiej sprawdzą się w Twoim domu.

Większość ludzi uważa, że schody powinny być oświetlone z obu stron, jeśli wchodzą po nich lub schodzą po nich. Dzieje się tak dlatego, że kiedy osoba wchodzi po schodach, może czuć się, jakby wchodziła w ciemność, a kiedy schodzi po schodach, może czuć się, jakby wychodziła ze światła. Dlatego przy projektowaniu oświetlenia trzeba podejść do każdego projektu indywidualnie.

Gdy schody są oświetlone, osoba z nich korzystająca czuje się bezpieczniej i pewniej. Dzieje się tak, ponieważ widzą wszystkie stopnie, po których idą. Ludzie mogą nie doceniać, jak bardzo oświetlenie może poprawić bezpieczeństwo, ale w rzeczywistości jest to bardzo ważne. Są także energooszczędne i wytwarzają mniej ciepła niż większość innych rodzajów żarówek, co oznacza, że bezpieczniej jest ich używać w domu.

Oświetlenie schodów bez kabli – teraz to możliwe!

Wyzwaniem przy stosowaniu tradycyjnych żarówek jest to, że wymagają one uchwytów i kabli, które nie zawsze są możliwe do wygodnego umieszczenia bez zajmowania zbyt dużej przestrzeni lub narażania bezpieczeństwa.

W wielu domach tradycyjne żarówki są zastępowane przez diody LED. Dzieje się tak, ponieważ diody LED są nie tylko bardziej energooszczędne, ale także mają zróżnicowaną temperaturę barwową, aby dopasować się do nastroju lub preferencji.

Niektórym ludziom nie podoba się pomysł zastąpienia znanego i ciepłego żółtego blasku żarówki zimnym niebieskim światłem, takim jak żarówka LED. Jednak jeśli chodzi o oszczędność kosztów energii elektrycznej, nikt nie może zaprzeczyć, że żarówki LED przebijają swojego poprzednika pod każdym względem.

Dodatkowo, nie musimy martwić się żadnymi kablami niepotrzebnie wystającymi z sufitu lub po bocznych stronach ścian, a ich zamaskowanie nie jest naszym problemem!