Jakie kwiaty wybrać na taras?

5 lipca 2021

Taras czy balkon pełen kwiatów to zdecydowanie marzenie wielu fanów przyrody i roślin. Potrafią pięknie ozdobić to miejsce i wprowadzają przyjemną atmosferę – podobno najlepiej odpoczywa się w otoczeniu natury. Jakie kwiaty zatem będą najlepsze na taras? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu. 

Wytrzymałe kwiaty na balkon  

Begonie to z pewnością jedne z najczęściej wybieranych kwiatów na tarasy. Są one bardzo wytrzymałe – świetnie radzą sobie w różnych warunkach atmosferycznych (niestraszny im wiatr, czy duże nasłonecznienie). Ta przepiękna roślina posiada solidne łodygi, co sprawia, że dobrze znosi intensywne podmuchy wiatru. Kwiat poradzi sobie zarówno w cieniu, jak i na bardzo nasłonecznionym balkonie. Przepięknie komponuje się na balustradzie. 

Jak dbać o begonie? 

Wszystko zależy od odmiany i miejsca, w którym będą się znajdowały. Jeśli posadzimy je w domu, to powinniśmy postawić na begonię Masona (charakteryzuje się chropowatymi liśćmi, może urosnąć aż do 60 cm), Bowera (cechuje się różowo-zielonymi kwiatami oraz liśćmi w kształcie serca), czy królewską (uważana za jedną z najpiękniejszych odmian). 

Natomiast, kiedy zdecydujemy się na posadzenie ich na zewnątrz, dobrym wyborem będą takie odmiany jak: begonia stale kwitnąca (bardzo obficie kwitnie od lata do jesieni), bulwiasta (posiada okazałe kwiaty, jest połączeniem kilku gatunków) czy kaskadowa (charakteryzuje się zwisającymi pędami, świetnie prezentuje się na balkonie). 

Kwiaty tarasowe – petunie

Kolejnym świetnym wyborem kwiatów tarasowych są petunie. Można je bardzo często spotkać na balkonach, czy tarasach. Ich fenomenem jest ogromna dekoracyjność kwiatów – kwitną od wiosny do jesieni. Posiadają wiele pięknych odmian (różne formy i kolory), które wspaniale zdobią ogród. Z pewnością ich dużą zaletą są małe wymagania co do uprawy. Na co zwrócić uwagę przy pielęgnacji tych kwiatów?

Petunie – jak je pielęgnować?  

Aby petunie mogły obficie kwitnąć, warto zapewnić im odpowiednie warunki. Kwiaty dobrze czują się w nasłonecznionym miejscu (świetnie sprawdzą się na tarasie usytuowanym na południe, wschód oraz zachód). Trzeba pamiętać, że balkony wychodzące na północ nie są najlepszym stanowiskiem dla petunii (nie będą obficie kwitły w zaciemnionym miejscu). 

Warto również wspomnieć, że jeśli zdecydujemy się na jedną z najpopularniejszych grup petunii (surfinie), to powinniśmy zapewnić im stanowisko osłonięte od wiatru (pędy surfinii są mało odporne na większe podmuchy). Jeśli chodzi o podłoże, w jakim najlepiej będą czuły się kwiaty, to należy zapewnić im żyzną i przepuszczalną glebę (najlepiej  5,5 do 6,5 pH). 

Jeśli obawiamy się, że petunie nie będą obficie kwitnąć, warto pomyśleć o zakupie specjalnego podłoża do ich uprawy. Kolejną ważną kwestią jest nawadnianie. Należy zapewnić kwiatom lekko wilgotne podłoże. Nie przesadzajmy jednak z ilością wody – może to spowodować żółknięcie liści.  

Pelargonia na taras 

Pelargonie to kolejne kwiaty, które idealnie sprawdzą się na balkonie czy tarasie. Nie są one trudne w uprawie i pięknie kwitną przez cały sezon. A co najważniejsze, można je ochronić przed zimą i wystawić na nowo w kolejnym sezonie. Na tarasie najlepiej sprawdzą się gatunki rabatowe i bluszczolistne. Pierwsze z nich możemy posadzić w doniczkach lub skrzynkach. Natomiast pelargonie bluszczolistne będą się świetnie prezentowały w skrzynkach zawieszonych na balustradach. 

Jakie stanowisko zapewnić pelargonii? 

Tak jak w przypadku petunii, pelargonie pięknie kwitną w nasłonecznionym miejscu. Pamiętajmy również, aby nie umieszczać pelargonii bluszczolistnych w bardzo wietrznym miejscu (mogą się połamać). Natomiast jeśli chodzi o podłoże, to te niezwykłe kwiaty nie mają dużych wymagań. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup przeznaczonej do pelargonii bądź roślinom kwitnącym. 

Jeśli będziemy umieszczać te kwiaty na tarasie, to powinniśmy postawić na duże doniczki lub skrzynki. Pelargonie potrzebują również dość dużo miejsca na rozrost, dlatego pamiętajmy, aby zachować między nimi odstępy (min. 25 cm). 

Wybór kwiatów na balkon czy taras jest ogromny. Wystarczy tylko zapewnić im odpowiednie warunki, a będziemy mogli cieszyć się pięknymi dywanami kwiatów od wiosny aż do jesieni.