Modne panele podłogowe – jakie trendy obowiązują w sezonie 2021?

16 sierpnia 2021

Dziś mieszkania i domy nie są jedynie oazą spokoju, stały się również miejscem w którym wiele osób zarządza swoim życiem zawodowym.  Estetyczne, funkcjonalne i trwałe panele podłogowe od lat rewelacyjnie wpisują się w potrzebę tworzenia stylowych i łatwych w utrzymaniu wnętrz. 

Jednolita podłoga w całym domu 

Jeszcze kilka lat temu na podłogach dominowała różnorodność. Można było zauważyć nawet kilka rodzajów paneli. Zazwyczaj były to panele laminowane bądź drewno w salonach i sypialni oraz płytki gresowe w kuchni i łazience. Każdy z materiałów miał swoje właściwości. Panele laminowane oraz naturalne drewno nie mogły być stosowane w wilgotnych pomieszczeniach, dlatego w kuchniach i łazienkach wybierano płytki gresowe. Współcześnie jednak wybierając panele stawiamy na jednolitość. 

Niewątpliwie w 2021 roku najmodniejszymi kolorami są biele, beże i szarość. W mieszkaniach dominuje harmonia, prostota i funkcjonalność stąd też dominacja bieli i szarości. Jednolita podłoga pozwala wprowadzić w pomieszczeniach ład i spokój. Obecnie najczęściej wybieranym materiałem na podłogę są panele winylowe, które są przyjemne i ciepłe w dotyku, a także oporne na uderzenia i całkowicie wodoodporne.  Wybór paneli winylowych to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wysoką jakość oraz szybki i prosty montaż. 

Jodełka na podłodze, czyli powrót do przeszłości

Od ponad roku w salonach rządzi jodełka, która niegdyś wykorzystywana była w eleganckich europejskich kamienicach. “Jodełka” jest systemem układania podłóg pod kątem od 45 stopni względem ściany. Współcześnie istnieją panele winylowe, które dzięki specjalnym zamkom umożliwiają ten specyficzny rodzaj montażu. Ponadczasowy wzór jodełki niezależnie od wybranego rodzaju aranżacji doskonale wkomponuje się w każde wnętrze nowoczesne, jak i rutyskalne. Do wyboru jest duża gama kolorystyczna paneli drewnianych, dlatego każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. W salonie możemy mieć klasyczną jodełkę, a w sypialni te same kolorystycznie panele ułożone w tradycyjny sposób. 

Wymiar ma znaczenie – duże formaty paneli winylowych 

Producenci podłóg drewnianych, winylowych oraz gresów zauważyli, że coraz większa liczba klientów decyduje się na produkty o dużych rozmiarach. Na rynku pojawiły się deski podłogowe, których długość przekracza dwa metry. Obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem w zakresie produktów gresowych są płyty wielkoformatowe, które imitują marmur lub beton. Aktualne trendy w projektowaniu wnętrz stawiają na prostotę, lekkość oraz otwarte przestrzenie, co pozwala płytom wielkoformatowych na odegranie większej roli. Duże formaty na podłodze optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że jest bardziej spójna. Dodatkowo mniejsza liczba łączeń sprawia, że pomieszczenie staje się optycznie większe. Panele wyposażone są w synchroniczną strukturę. która oddaje głębię naturalnego drewna oraz głęboko matową powierzchnię. Duże formaty płyt doskonale sprawdzają się w przypadku gdy planujemy układać jednolitą powierzchnię podłogi w całym domu. 

Nowoczesne panele do domu w ciepłych barwach

Dominującymi kolorami projektów w 2021 roku są ciepłe odcienie. Większość projektantów odchodzi od chłodnych minimalistycznych projektów stylu skandynawskiego. Stanowczo na podłogach dominują jasne dębowe kolory, które stanowią niemal 30% wszystkich oferowanych przez producentów podłóg. Jasne i ciepłe kolory stanowią doskonałe tło dla wnętrz skandynawskich, jak i glamour. Podłoga w naturalanym kolorze dęby idealnie komponuje się ze ścianami w zdecydowanych, nasyconych kolorach. 

Home Office wymaga praktycznego wnętrza 

Z powodu swojej praktyczności najgorętszym produktem ubiegłego roku są panele winylowe. Charakteryzują się łatwością w utrzymaniu czystości, wodoodpornością oraz bardzo łatwym montażem. Dodatkową zaletą paneli jest fakt, że można ułożyć je nawet w najbardziej nasłonecznionych pomieszczeniach. Podobnie jak podłogi drewniane są ciche i ciepłe, a przy tym wytrzymałe. Aby praca z domu była efektywna powinniśmy mieć miejsce w którym możemy oddać się jej całkowicie.