Panele Jodełka Francuska

10 lutego 2021

Jodełka Francuska

Jednym z najciekawszych sposobów ułożenia parkietu jest wzór jodełka francuska. Taki parkiet jest wykonany z elementów o jednakowych wymiarach, podobnie jak w przypadku wzoru „w jodełkę” wykonuje się go z klepek „lewych” i klepek „prawych” różniących się układem piór (wypustów) i wpustów. Czoła elementów są przycięte pod kątem najczęściej 45° albo 60°. Tworzy to bardzo ciekawy wzór, który wspaniale się prezentuje szczególnie przy bocznym oświetleniu.

Co ciekawe, w innych językach używa się nazwy „wzór węgierski”. Zarówno francuskie jak i węgierskie odniesienie ma swe źródła w królewskich i cesarskich pałacach, gdzie wzór ten stosowano, gdyż uznawany był za wyjątkowo dekoracyjny. Dziś parkiet dębowy ułożony w jodełkę francuską stosuje się najczęściej w dużych pomieszczeniach, w których można ułożyć co najmniej kilka rzędów jodełki. Przy ścianach najczęściej stosuje się elementy ułożone w odmienny sposób, które tworzą w parkiecie tak zwaną bordiurę.

Ułożenie parkietu w jodełkę francuską jest zadaniem bardzo trudnym, czasochłonnym i, co za tym idzie, kosztownym. Przy wyborze parkieciarza-wykonawcy dobrze jest upewnić się, że ma on doświadczenie w układaniu takiego wzoru.