Parkiet – jodełka francuska

11 kwietnia 2020

Jodełka francuska zwana poprawnie czyli zgodnie z normą węgierską to wzór ułożenia parkietu, w którym czoła klepek są ścięte pod kątem. Ten szczególnie trudny w produkcji i ułożeniu wzór wymaga zarówno od producenta jak i montażysty doświadczenia i talentu. Efekt dobrze wykonanego dzieła jest spektakularny.

Niedawno układaliśmy wyprodukowaną przez nas deskę podłogową dębową w jodełkę francuską w obiekcie komercyjnym w centrum Białegostoku przy Starym Rynku. Powierzchnia pomieszczenia to ok. 120 m2.

Elementy jodełki francuskiej o długości 860 mm ścięte na czołach pod kątem 45, pola jodełki otoczone bordiurą z desek o długości 800-2300 mm. Szerokość desek 120 mm, grubości 22 mm, warstwowe, z warstwą użytkową dębową o grubości 6 mm barwioną na kolor ciemny orzech, na wodoodpornej sklejce z drewna liściastego. Deski zostały przez nas wyprodukowane na zamówienie zgodnie z projektem architekta. Jeszcze w zakładzie zostały polakierowane czysto poliuretanowym lakierem do parkietu LOBADUR WS 2K Supra w odcieniu półmatowym.

Na budowie podkład cementowy został naprawiony i wzmocniony gruntem poliuretanowym WAKOL PU 235. Elementy drewniane zostały zainstalowane na twardo-elastyczny klej do parkietu WAKOL MS 232. Na koniec – po instalacji – nałożyliśmy wykończeniową warstwę lakieru LOBADUR WS 2K Supra.