Parkiet na ścianie

14 kwietnia 2021

Parkiet na ścianie? Czemu nie.

Dla wymagającego klienta z Warszawy podjęliśmy się ułożyć deski z drewna teakowego nie tylko na podłodze w łazience, ale i na ścianach. Deska teak o wymiarach 15x120x400-1200 po przyklejeniu do podłogi i ścian została zaolejowana transparentnym olejem HS 2K ImpactOil niemieckiego producenta LOBA.

Drewno teakowe bardzo dobrze sprawuje się w kontakcie z wodą, gdyż jest dość tłuste i ma bardzo niskie parametry skurczu. To właśnie teaku używa się najczęściej na pokładach jachtów, gdzie kontakt z wodą jest częsty i intensywny. Impregnacja olejowa wytworzyła na powierzchni drewna delikatną powłokę i zabezpieczyła fugi, co dało dodatkową ochronę drewna przed wilgocią.

Układanie parkietu na ścianie jest zadaniem naprawdę wymagającym – cyklinowanie parkietu
wykonuje się zwykle przy pomocy osiemdziesięciokilogramowej cykliniarki, co tu nie wchodzi oczywiście w rachubę. W tym przypadku drewno zostało wyszlifowane przy pomocy szlifierki ręcznej.

Także klejenie parkietu na pionowej płaszczyźnie wymaga zastosowania odmiennej technologii. Do przyklejenia deski teakowej użyliśmy specjalnego kleju zapewniającego natychmiastowe usieciowienie. Klej nakładany jest przy pomocy aplikatora tylko na ścianę. Przyklejanie parkietu można rozpocząć natychmiast – bez czekania na odparowanie rozpuszczalnika, jak to ma miejsce w przypadku klejów kontaktowych.