Parkiet w domu – jaki wybrać? Cena, rodzaje i wzory

15 lipca 2021

Parkiet w domu jest bez wątpienia praktycznym i solidnym wykończeniem wnętrza. Należy jednak pamiętać, że wygląd podłogi wpływa na finalny odbiór pomieszczenia, dlatego wybór tej odpowiedniej jest ogromnie ważny. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze materiału parkietu? Na jakie wzory postawić i jakie są koszty tak zaaranżowanej podłogi? Tego dowiecie się w naszym artykule. 

Parkiet drewniany – co warto wiedzieć?

Jedną z najważniejszych zalet estetycznych parkietu jest jego naturalny wygląd. Struktura drewna i różnorodność kolorów sprawiają, że taka podłoga nadaje wnętrzu niesamowitej elegancji. Nie tylko walory estetyczne wpływają na dużą popularność parkietu. Jego dużą zaletą jest przyjazny, ciepły i miły w dotyku materiał. 

Dodatkowo, co jest dużym plusem, nie przyciąga za mocno kurzu (jest to świetna wiadomość dla alergików). Warto również wspomnieć, że drewno dobrze izoluje akustycznie (podczas chodzenia po parkiecie nie słychać drażniącego stukania, w odróżnieniu od większości paneli). I najlepsze zostawiliśmy tutaj na koniec: trwałość parkietu to bez wątpienia jego największa zaleta (parkiet można z powodzeniem odnawiać). 

Rodzaje parkietu:

Klepka parkietowa

To bez wątpienia najbardziej popularny rodzaj parkietu, który złożony jest z drewnianych klepek (deszczułek). Charakteryzują się one dużą grubością (najczęściej tj. 22 mm). Ten rodzaj parkietu może być wielokrotnie odnawiany i szlifowany. Można go również układać na każdym rodzaju podłoża i w zależności od upodobań: w różne wzory. 

Popularnym ułożeniem jest jodełka, która świetnie prezentuje się w każdym wnętrzu. Warto również dodać, że elementy takiego parkietu idealnie dopasowują się do siebie, co pozwala na zapewnienie doskonałej izolacji akustycznej. 

Parkiet przemysłowy

Charakteryzuje się trwałością oraz bezproblemowością w montażu. Szerokość deszczułek wynosi od 8 do 10 mm, natomiast ich grubość to zazwyczaj od 14 do 22 mm. Są one przytwierdzone do siebie w płyty za pomocą specjalnej samoprzylepnej taśmy, która zostaje oderwana po ułożeniu. Ten rodzaj parkietu świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie przebywa dużo ludzi. 

Parkiet lamelowy

Doskonale sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym (umożliwiają to odpowiednie wymiary deszczułek: od 10 do 14 mm grubości). Cena takiego parkietu jest znacznie niższa w porównaniu z parkietem tradycyjnym (z uwagi na ułożenie deszczułek na styk, co wiąże się z większą łatwością ich uszkodzenia). 

Parkiet mozaikowy

Ten rodzaj parkietu to niewielkie elementy drewna litego (grubość od 8 do 14 mm).  Są one umieszczone na specjalnej siatce i mogą tworzyć różne wzory (np. jodełkę, cegiełkę czy szachownicę). 

Parkiet warstwowy

Cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoją uniwersalność i funkcjonalność. Wyglądem przypomina tradycyjny parkiet, jednak składa się z konstrukcji dwu lub trójwarstwowej. 

Parkiet dębowy – dlaczego to ponadczasowy wybór? 

Drewno dębowe jest bardzo często wybieranym materiałem na parkiet. Jest to niezwykle solidny i trwały materiał, dlatego wiele osób podczas aranżacji mieszkania czy domu, stawia na ten surowiec. Nie jest to nic zaskakującego, ponieważ parkiet dębowy z pewnością sprawdzi się w każdym wnętrzu. Drewno jest materiałem, który nigdy nie wyjdzie z mody – zawsze będzie dobrze się prezentować. Dodatkowo parkiet dębowy będzie świetnie się komponował z większością mebli bądź dodatków w pomieszczeniu. 

Parkiet dębowy – cena

Cena parkietu dębowego nie jest jednakowa i z pewnością zależy od wielu czynników (między innymi od klasy drewna, montażu czy lokalizacji, ilości dodatkowych materiałów). Koszt takiego parkietu za metr kwadratowy zaczyna się od około 90 zł. Jest to bez wątpienia cena, jaką warto zapłacić, aby przez długi czas móc cieszyć się solidną i piękną podłogą. 

Wybór odpowiedniego parkietu nie należy do najłatwiejszych. Jednak warto postawić na trwałe materiały, które posłużą nam na lata.