Podłoga w jodełkę – jaką wybrać?

28 października 2021

We współczesnych czasach, możliwości wykończeniowych do naszych domów i mieszkań jest mnóstwo. Każdy z nas staje przed wieloma wyborami, których musi dokonać, aby aranżacja wnętrza współgrała, była spójna i przede wszystkim, abyśmy czuli się w niej komfortowo! Dlatego tak ważny jest wybór podłogi. Panele w jodełkę idealnie sprawdzają się w każdego typu wnętrz – w tych nowoczesnych, jak i w tych w stylu Vintage! 

Panele? Jodełka!

Panele w jodełkę są dobrze znane chyba nam wszystkim. Kojarzą się nam zarówno ze staromodnymi kamienicami za czasów PRL – u, jak i bogatych pałacach i angielskich rezydencjach.

Taki rozstrzał spowodowany jest tym, że są niesamowicie mocnym plusem podłóg w jodełkę jest możliwość wpasowania się praktycznie w każdy styl! Nowoczesny, staromodny, prowansalski czy industrialny – z każdą aranżacją pomieszczenia współgrają wręcz idealnie. W nowoczesnych czasach, gdzie w większości mieszkań królują zimne płytki, daj się wyróżnić i spraw sobie aranżację podłogi, która doda ciepłego charakteru Twoim pomieszczeniom! 

Panele w jodełkę – klasyczne

Panele w jodełkę nie mają tylko jednego, monotematycznego wzoru. Możemy je ułożyć na 3 różne sposoby! Jest to niesamowicie ważne, ponieważ od metody ułożenia zależy efekt, który uzyskamy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zobacz, który będzie najlepiej pasował do Twojego domu! 

Jodełka klasyczna – zwana też jodełką “sierżant” jest ułożona w taki sposób, że jej krótszy bok jednej, drewnianej klepki styka się z dłuższym bokiem drugiej klepki pod kątem 90°. Możemy ją kłaść pojedynczo, podwójnie, a nawet potrójnie! Do uzyskania delikatniejszych efektów, zdecydowanie bardziej preferowane jest pojedyncze rozłożenie. Taka aranżacja wypełnia nasze pomieszczenie ciepłym klimatem, dodając przy tym nutkę elegancji. Jest to z pewnością najtańsza wersja rozłożenia jodełki, w porównaniu do innych wersji. 

Podłoga w jodełkę – francuska

Kolejnym sposobem na umiejscowienie naszej jodełki na podłodze jest styl francuski – inaczej chevron. Ich wygląd opiera się na ułożeniu dwóch desek zaciętych pod kątem 45°. Jest niezwykle popularna, ponieważ nadaje naszemu pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru, a jej idealne przecięte klepki są efektownie dopasowane do aranżacji naszego wnętrza. 

Wiele osób stało się zwolennikiem takiego rozwiązania – niekiedy spotyka się osoby, które mają dość pracy w biurowcu i przenoszą się do kamiennicy. Urządzają tam pomieszczenie w elegancki, chłodny sposób, a do takich aranżacji – podłoga w jodełkę francuską pasuje idealnie! 

Jodełka węgierska 

Jodełka węgierska jest wzorem, gdzie deski układane są zacięte oraz położona pod kątem 60°. Jest zdecydowanie najbardziej efektowną podłogą i wzorem, w porównaniu do jodełek klasycznych oraz francuskich. 

Idealnie sprawdzi się w klasycznych i nowoczesnych wnętrzach. Coraz częściej można spotkać ją nie tylko w naszych domach i mieszkaniach, ale i również w sklepach modowych! Jodełka węgierska harmonijnie wpasowuje się w większe oraz mniejsze pomieszczenia, dlatego to idealny wybór do każdej aranżacji. Jeżeli chcesz nadać swojemu mieszkaniu ekskluzywnego wyglądu, możesz wykorzystać szersze elementy drewniane, od 13 do 15 cm – zastosowanie szerokich warkoczy pozytywnie wpłynie na elegancki wystrój. 

Panele podłogowe jodełka – czy warto? 

W zależności od tego, jakiego efektu oczekujemy – powinniśmy wybrać odpowiednią koncepcję rozłożenia naszej jodełki: klasyczną, węgierską czy francuską. Zdecydowanie efekt urozmaicą dobrze dobrane odcienie, widoczność oraz wielkość słojów i sęków na naszych panelach. 

Czy jest to dobry wybór? Sprawdzi się zarówno w domach o starszej aranżacji, jak i w nowoczesnych firmach czy domach. Jest niesamowicie uniwersalna. Daje możliwość połączenia klasyki ze współczesnością, co tworzy wizualnie ciekawy efekt. Często teraźniejsze domy aranżowane są w chłodne, jasne lub szare odcienie. Inwestycja w jodełkę z pewnością zagwarantuje Ci odrobiny innego charakteru!