Szczeliny między deskami podłogowymi

11 stycznia 2020

Szczeliny, fugi, otwory między deskami podłogowymi – czy muszą się pojawić? To pytanie zadają sobie wszyscy użytkownicy przed ułożeniem parkietu. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista.
Drewno to naturalny materiał o szczególnych właściwościach – zmienia wymiary pod wpływem zmian wilgotności. Gdy ta rośnie, drewno zwiększa swoje wymiary. Gdy maleje – zmniejsza. Powstanie szczelin w drewnianej podłodze może mieć dwie główne przyczyny.

Pierwsza leży po stronie producenta lub montażysty: drewno musi mieć odpowiednią wilgotność podczas montażu. Przyjmuje się, że wilgotność 7-11% jest właściwa. Jeśli drewno podczas układania podłogi jest zbyt wilgotne, z czasem, wysychając, zmniejszy swoje wymiary i w parkiecie powstaną szczelina.

Drugą przyczyna leży po stronie użytkownika podłogi. Jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu będzie zbyt niska, co w naszym klimacie ma miejsce najczęściej zimą, elementy parkietu zmniejszą swoje wymiary.

Czym wypełnić szczeliny w drewnianej podłodze?

Najlepiej na początku wybrać producenta parkietu, który podczas produkcji dopełnia wymogów jakościowych. Instalator parkietu powinien zbadać wilgotność desek i klepek przed ich ułożeniem. A zimą najlepiej stosować nawilżacze powietrza, które, utrzymując względną wilgotność powietrza na poziomie 40-60% zapewnią komfort użytkownikowi i zapobiegną kurczeniu się drewna.